x 

Tehnikanurk

Mida tähendab Campa või Shima nuut?

Allolev artikkel on kirjutatud soojal 2007 a suvel. Selle aja jooksul on juurde tulnud juba 12 käiguline SRAM XD südamik ja 12 käiguline Shimano MicroSpline südamik ja palju muud.
Seega suhtuge sellesse kui huvitavasse rännakusse lähiminevikku :) Aga üldjoontes on loogika ka tänapäeval sama. Shimano ja Campagnolo kassetid vajavad vastavat tirri südamikku ja käiguvahetuse gruppi.

Hobisport.ee tiim 

(Mai 2020)

 

Enamus praeguseid ja ka tulevasi rattureid kindlasti juba teab, mida tähendab Campa ja Shima nuut ning mis vahe neil on. Mõnedele on see siiski uudiseks ning sestap teeme sellest natuke juttu.
Maanteerattale jookse ostes on (tagajooksu) valiku lahtris kaks võimalust: Shimano või Campagnolo. Need tähendavad, millisele standardile vastab tirri korpus. Mis on neil vahet? Vahe peitub nuutide kujus, mille otsa peab istuma kassett. Campa kassette ei saa panna Shimano nuudile ja vastupidi. Allpool olevalt pildilt on ka visuaalselt erinevus näha.Juhul, kui selline valikuvõimalus puudub, võib 99% kindel olla, et Campagnolo jooksudel on Campa standardile vastav tirr küljes (huvitav, miks? :) ) ja kõikidel teistel Shimano. Selleks, et 100% kindel olla, tuleks alati müüjalt üle küsida.

Tellisin jooksud vale tirriga :( , mis nüüd? Võimalusi mitu. Kõige lihtsam on pöörduda müüja poole ning tagajooks välja vahetada. Teine võimalus on rattal kogu grupp välja vahetada (seda ei maksa tõsiselt võtta), aga see on päris kulukas ja tüütu. Kolmas võimalus on tellida netiavarustest jooksule uus tirr. Siin-seal on ikka neid erinevatele jooksudele/rummudele täiesti saadaval. Tirri vahetamisega saab osavam kodanik ise hakkama (kui vastavad tööriistad olemas), aga kõige lihtsam ja mõistlikum on pöörduda mõne rattapoe mehaaniku poole.

Aga kui ma ostan sinna sobiliku kasseti? Siis saad kasseti ilusasti jooksule külge, aga sellega ka rõõm piirdub. Shimano ja Campa kassetil on ketirataste (hammasrataste) paiknemise samm erinev. Tänu sellele ei hakka käiguvahetaja korralikult tööle. Hädapärast saab reguleerida mõne põhiliselt kasutusel oleva käigu paika ning ülejäänud siis toimivad kuidagi kõrina ja kolina saatel. Igaljuhul ma ei soovita sellist lahendust püsivasse kasutusse võtta.

 

Kassett või vabajooks Ketirataste samm (mm)
Kõik uuemad 5 ja 6 käigulised 5,50
Kõik 7 käiguline 5,00
Campagnolo 8 käiguline 5,00
Shimano 8 käiguline 4,80
Campagnolo 9 käiguline 4,55
Shimano 9 käiguline 4,35
Campagnolo 10 käiguline 4,15
Shimano 10 käiguline 3,95
Campagnolo 11 käiguline 3,85

Rattal on kasutusel SRAM'i grupp, millise tirriga jooksud pean tellima? SRAM sisenes maanteeratta juppide tootmisesse alles hiljuti ja õnneks ei hakanud ta tegema tirri nuudile mingit oma standardit. SRAM'i kassetid istuvad ilusasti Shimano nuudi otsa ning on ka omavahel ristkasutatavad.

Ostsin kasutatud ratta. Nüüd sooviks uusi jookse, aga ma ei tea, millise nuudiga jooksud valima pean? Kui rattal on küljes Shimano või SRAM käiguvahetajad ja lingid, siis Shimano nuudiga. Kui aga Campagnolo omad, siis Campa nuudiga. Campa ja Shimano detailid ei ole omavahel ristkasutatavad. Otsi linkidelt või käiguvahetajatelt kirju, siis saad teada, millise tootja detailidega on tegu.

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210