x 

Tehnikanurk

Keti õlitamine, erinevad õlid ja miks seda kõike vaja on?

Kas tuleb tuttav ette?! Kiirustad trenni, "lükrad" seljas, kiiver peas, kingad jalas. Võtad ratta, hüppad sadulasse ja siis meenub - "Õli!". Kiirelt suvaline riiulis seisev õli "piisavas" koguses ketile ja paar vändapööret ja tehtud. Saabub esimene liivane või tolmune koht ja kohe hakkab kett jubedalt ragisema. Mis seal ikka, anname aga minna. Peale trenni vaatad, et miks kett näeb välja just selline:

Miks see nii juhtus? Ilmselt oli keti õli liiga "paks", ehk liiga suure viskoossusega. Kett jäi pealt õliseks ja kleepuvaks, toimides nagu mustuse, tolmu, liiva ja muu sodi magnet.

Selline kett kestab kordades vähem kilomeetrid, tassib mustust ka kassetile ja esimestele ketiratastele ning kulutab need kiiremini läbi. Lisaks näeb see lihtsalt ebameeldiv välja ja võid ennast ja riideid korralikult ära määrida.

Kuidas teha nii, et kett ja muud käigu osad oleks puhtad, samas õlitatud?

  1. Puhasta kett hoolikalt kas ketipesu masina ja ketipesu vahendiga või siis hoolikalt frotee räti ja ketipesuvahendiga.
  2. Puhasta vajadusel ka kassett ja esimesed ketirattad, käiguvahetaja litrid.
  3. Ja nüüd kõige tähtam: NB! ÕLITA KETTI ALATI PEALE TRENNI! Ära liialda, samas ära ka koonerda õliga, pöörita väntasid 10-20 x tagurpidi. Siis jõuab õli settida sinna, kus ta peab olema - plaatide ja rullikute vahele. 
  4. Enne trenni minekut tõmba kett frotee rätikuga pealt , alt ja külgedelt kuivaks.
  5. Vali õli vastavalt oludele.
  6. Ära kasuta mootoriõlisid ega muid mitte sihtotstarbelisi määrdeaineid!

Õlisid on mitmeid ja laias laastus jagunevad need:

  1. "Märjad" õlid
  2. "Kuivad" õlid
  3. Vahad
  4. Keraamiliste komponentidega õlid

Vali õli vastavalt ilmastikule ja selle kestmise vajadusele. Märjad, paksemad õlid märgadesse, kuivad vedelamad õlid kuivadesse oludesse. Kui vaja, et õli kestaks kaua, siis pigem veidi paksem õli või siis mõni high tech vedelam õli kas vaha baasil või keraamiliste komponentidega. Maanteerattale pigem vedelam õli. Maastikurattale paksem.

Üks hea soovitus isiklikust kogemusest on Bikinvention Squirt vaha põhjal ketiõli, mis peab vastu üllatavalt kaua erinevates tingimustes ja õigel kasutamisel hoiab keti laitmatult puhtana.

 

Ketiõlide valikuga saate tutvuda SIIN

Selleks, et kett ja kassett oleks puhtad, saad tarvikud valida SIIT

 

(Mõned kutsuvad seda ka krokodilli hammustuseks)

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210