x 

Tehnikanurk

Kuidas Shimano ketaspiduritel pidurivoolikut lühemaks lõigata?

Kuidas Shimano ketaspiduritel pidurivoolikut lühemaks lõigata?

Ostsid netist uued koplektsed pidurid. Täiskomplekt, koos voolikutega, ühendatud, täidetud. Pane peale ja sõida. Päris nii see pole. Kui olete uued pidurid rattale installeerinud, selgub, et voolikud on koledasti pikad. Nüüd oleks vaja need lühemaks teha. Aga kuidas? Kõige lihtsam moodus on lasta see toiming teha mõnel, kes seda oskab (rattahooldused). Aga kui isetegemise kihk on suurem, võib olla allpool kirjutatust abi.

Esmalt vajad sa vooliku lühemaks tegemiseks kindasti oliivi ja otsikut. On võimalik kasutada ka vana oliivi ja vana otsikut aga see vajab rohkem nikerdamist ja vilumust.

1. Keri kogu süsteem ratta külge (nii jääb pidurisadul mõistlikku asendisse ja õli ei voola sealt välja)
2. Eemalda piduriklotsid pidurisadulast (lõikumisel muutub sündmuspaik õliseks. Kui klotsid ka õliseks saavad, võid need pmst minema visata) ning juhul, kui on alles see kollane plastmassikärakas, mis eeldatavasti oli komplektiga kaasas, pane see klotside asemel, et vältida silindrite väljapotsatamist sadulast, kui kogemata linki vajutad. Saab ka ilma kollase klotsita, aga siis pead hoidma näpud kindlasti pidurilingist eemal.
3. Otsi kaltsu, kohe läheb asi õliseks 
4. Otsi nr 8 mutrivõti.
5. Otsi käärid või vaibanuga vms terav lõikeriist.
6. Soovituslikult otsi omale ka abiline, assistent, kes siis skalpelli ulatab ning otsaeest higi kuivatab :).
7. Keera lahti see "mutter" mis hoiab voolikut sadula küljes, ning lükka see voolikutpidi kuhugi kaugemale eemale.
8. Tõmba vooliks sadulast välja (tuleb suht tihedalt, proovi voolikut nõksutada/keerutada , väldi vooliku murdmist.
9. Kui voolik väljas, pane näpp vooliku otsa, et õli välja ei voolaks. Hoia näpud (ka teiste omad) eemal pidurilingist!!!!
10. Mõõda välja see koht, kustmaalt vooliku maha lõikad. Arvesta ka sellega, et ca 1cm läheb voolik sadulasse sisse. Pigem jäta natuke pikemaks kui lühemaks.
11. Lase kellelgi sooritada lõige. PS!!!!! Näppu hoia endiselt vooliku otsal. Hoia voolikust kinni võimalikult lõikekoha lähedalt ja ole valmis näppu avanevale voolikuotsale panema.
12. Peale lõiget jääb jupp voolikut, mis on täidetud õliga, Sulle pihku. Ära lase näppu voolikult lahti, muidu tuleb see õli sealt kohe välja. Allesjääv voolik tõsta kohe kõrgemale pidurilingist (ühendatud anumate seadus), et sealt õli välja ei voolaks. Võid isegi lõikamise ajal selle lõike koha juba kõrgemale tõsta. Siinkohal on sobilik kasutada kõrvalist abi.
13. Tühjenda voolikujupis olev õli osaliselt pidurisadula voolikuaugust sisse nii, et õlitase jääb sealt näha. Ülejääk pane kuhugi topsi või vala kogemata varbapeale :)
14. Viska voolikujupp minema või jäta alles, vahet pole 
15. lükka uus oliiv vooliku otsa. PS! Jälgi, et see 'õõnes polt' oleks ikka veel vooliku otsas, seal eemal, kuhu Sa ta lükkasid.
16. Suru otsik voolikusse. Mina olen hoidnud voolikut kahe kollase klotsi abil (reeglina on ka need komplektiga kaasas) torutangidega kinni (vooliku pinda ei tohi vigastada) ja lasknud abilisel otsiku pisikese haamriga sisse koputada. Otsiku serv peab minema vastu voolikut! Kogu seda toimingut võiks teha nii, et vooliku ots oleks kõrgemal pidurilinkidest.
17. Too nüüd voolik aeglaselt allapoole ja kui näed vooliku otsast õli välja immitsemas, proovi kiirelt voolik lükata pidurisadulasse. Voolikust välja immitsev õli annab märku, et  õhumullid ei jää volikusse ning sadulasse valatud õli aitab samuti seda vältida. Jälgi , et voolik läheks ilusasti lõpuni. Nüüd lükka kiirelt oliiv selle "poldi" abil sadulasse ja keera see 'polt' kinni. Kinnikeeramisel ÄRA KASUTA LIIGSET JÕUDU. See peab saama kinni, aga seda ei tohi keerata liiga kinni, sest siis läheb oliiv sees "kortsu" ja süsteem hakkab lekkima. Pinguta võtmega mõistlikult. Pigem natuke vähem, kui rohkem.
18. Puhasta sadul ja voolik ning kogu sündmuspaik õlist.
19. Pmst on asi bueno. Kontrolli, kas see kollane klots on klotside asemel sadula vahel! Kui ei ole, pane klotsid tagasi ja ketas või ketta asemik klotside vahele. Nüüd vajuta alul õrnalt pidurilinki ja jälgi seda 'õõnsa poldi' ümbrust. Kui sealt hakkab õli välja suruma, pinguta seda "mutrit-polti". Siis pressi uuesti linki, aga juba tugevamalt (kui ei leki). Peaks olema Ok.
20. Klotsid tagasi ja ratas allla.
21. Tehtud! Võid tunnustavalt peeglisse vaadata.

Sama meetod kehtib ka teiste pidurite puhul. Ainult mõnedele isenditele tuleb läheneda hoopis lingi poolt, mitte sadula juurest. Pidurilingid, millel annab reguleerida õlikambri mahtu, tuleb enne lõikamist see reguleerimise kruvi miinimumi keerata, et süsteemi ei jääks liigset rõhku.

Olen sellel meetodil lühendanud palju komplekte ja see töötab ja jääb tööle ka peale lõikumist :). Aga sellegipoolest, kui endas ikka päris kindel pole, kasuta rattateeninduste abi või küsi meilt lisa.

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210