x 

Varia

Kuidas H100-t mönuga vötta?

Haanja 100 ei pea olema agoonia vaid nagu jalutus pargis.
Rahvaspordiõürituste korrespondent Riho saab sõna.

Tänavu on jälle terve hulk esmakordseid startijaid Haanja100-l. Tere tulemast. Jagan Teiega oma kogemust pika distantsi läbimiseks nii, et hea enesetundega lõpuni kestaks. Olen 9 korda H100 stardis olnud ja 7 korda lõpetanud. 2 katkestamist on tulnud tehnika lagunemisest. Seega on kogemustepagas piisav.

Edu (nt hea enesetunne) ultrasõidul tagab plaani paika panek ja sellest range kinni hoidmine.

Enne sõitu panen paika tempo (kütuse kulu) ja söömise (tankimine) taktika.

1. Pane paika pulsivahemik millisega Sa soovid rada läbida.

Minul on H100 keskmine pulss ca 10 lööki madalam kui SEC-il  kihutades. H100-l sõites hoian tavaliselt esimesed 60 km pulssi 10-15 lööki alla Samsungi keskmise. Tõusudel ja intensiivsematel jõikudel vaatan, et pulss ei läheks isegi korraks Samsungi keskmise pulsini.

Minu puhul tähendab see numbrites järgmist:

  • SEC keskmine pulss: ca 175 sl/m
  • H100-l hoian pulssi vahemikus: 160-165 sl/m
  • Piir millest hoidun üle minemast: 170 sl/m
Sõidu esimeses pooles tuleb (vähemalt minul) ennast tagasi hoida, et mitte kiirematega kaasa minna. Kuna minust tugevamad hoiavad ka madalamat tempot sis tekib tunne, et ma jaksan ju sama kiiresti sõita. Samas jakaks küll, aga võib olla tunni või kaks ja siis oleks minu jaoks päev läbi. Ehk hoian oma tempot. Sõidan oma pulsi järgi, mitte teiste rütmis. Kui 60-70 km on läbitud ja tunnen veel särtsu jalgades siis luban endale soovi korral ka tempo tõstmist. Tihti saabuvad siis liiga kiirelt alustanud zombiratturid mulle selg ees vastu.
 
2. Pane paika toitumistaktika.
 
  • Alates stardist joon iga 15 min tagant. Püüan juua vähemalt 0,5 l/h.
  • Söön veidi iga 30 min tagant. Mina tarvitan geele ja banaani. Nii sööke kui jooke kannan ise kaasas, nii ei sõltu ma TP-de asukohast.
Selliselt sõites on energa na vedeliku kulu ning uue peale andmine tasakaalus. Nii ei saabu sõidu teises pooles haamrit ja lõpetan hea enesetundega.
 
Olen läbinud H100-t ka nn sildu põletava taktikaga ja teinud vigu toitumise juures. Tavaliselt on siis ca 60-80 km vahel saabunud kas korralik haamer või krambid. Nii halba inimest olemas ei ole kellele seda sooviksin.

Kohtumiseni Kubijal!

Riho

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210