x 

Quarq Shockwizi kasutamine ratta vedrustuse seadistamiseks

Kuidas siis see asi täpsemalt käib?

Et oma kaherattalise sõbra vedrustus toimiks nii, nagu ettenähtud pead rakendama oma kogemusi või teadmisi, või siis kasutama Quarq Shockwizi.
Samuti on see vidin ka kogenenud seadsitajtele hea võimalus oma valikute õigsusele kinnitust saada.

Alustame.

Vaja läheb:

Ratast:

Antud testis esineb BMC Agonist 01.
Ees – Fox Float 32 Factory FIT4/ EVOL Kashima 110 mm
Taga – Fox Float DPS Factory EVOL Kashima 55 mm ( leverage ratio 2:1 / 110 mm tagahargi käik)

Veel vajalik kraam:

Quarq Shockwiz vidin
Quarq Shockqiz äpp telefonis
Kaablivitsad
Amordipump
Võbolla ka esiamordi õhukambri mahu vähendamise "tokenid". (Plastist puksid, mis keeratakse amordi õhukambri sisse, et selle mahtu vähendada).
Lõiketangid.


 

Mis ma tegin enne testimist?

Kõigepealt määrasin amortide rõhud nii, et SAG (protsent mis osas amort sinu enda raskuse all sisse vajub) oleks umbes 25%.

See tegi esimese amordi rõhuks 90 PSI. 

Esimese amordi tagasilöögi ehk "reboundi" antud rõhu juures määrasin nii, et keerasin tagasilöögi kõige kiirema peale. Seejärel surusin lenksust amordi nii kokku, kui sain ja lasin lahti.

Selle tulemusena viskas amort esiratta maast lahti. Keerasin tagasilööki niikaua aeglasemaks, kuni esijooks enam ennast maast lahti ei visanud. See peaks olema nüüd selline ligikaudne optimaalne setup.

Aeglase kiiruse kompresiooni nupuga amordi kroonil, luku keskel ei osanud ma midagi teha ja keerasin selle kusagile keskele (tootja lubab seal teha 20 klikku, ehk siis umbes 10 peale).

Laadisin telefoni Quarq Shockwiz tarkvara, paaritasin selle Shockwiziga (edaspidi SW). Ühendasin SW amordi külge ja kinnitasin amordi kroonile.

Seejärel käivitasin äpist kalibreerimise ja järgisin seda samm sammult (see sisaldab endast amordi rõhust tühjaks laaskmist, kogu amordi käigu SW-le ettenäitamist ja ühetkoma teist veel. Kõik lihtsalt äpis seletatud ja teostatav). Äpist saad valida mis stiilis vedrustust sa soovid saada. Mina valisin "Balanced" (saab ka enda custom teemat teha, või valida "Agressive", "Efficent" jne).

Lõpuks pumpasin amorti tagasi 90 psi-d vajutasin äpis "Start new session" ja olin "ready to go".

 

SW tahab, et sa sõidaksi võimalikult erinevat maastikku - siledat, juurikaid, lainetavat, hüppeid, tõuse, laskumisi. Ühesõnaga kõike ja mida rohkem seda parem.

Äpi esilehe all keskel on CONFIDENCE, erineva maastiku sõitmise tulemusena hakkab see liikuma 100% poole. 80 % on juba päris hea ja selle pealt võib hakata järeldusi tegema.

Ekraani keskel on "Shock tune score" - mida suurem see on, seda paremas seades su amort on, mida väiksem, seda aeganõudvam seadistusprotsess sind ees ootab.

Mul läks nii - peale 20 min variatiivset sõitu, urgitsesin telefoni välja. Äpp oli selle aja peale "Confidentsi" 100 % peale saanud ka "Tuning score" oli seal 80 peal. Not bad.

Nagu näha, selgus, et amordi rõhk on ok, "tokeneid" ei ole vaja õhukambrisse lisada. Samas on tagasilöök (saan muuta amordi alt) liiga aeglane ja aeglane kompressioon (mida saan keerata eraldi amordi kroonilt) liiga pehme. Muudatusi tuleb hakata tegema ülevalt - alla, ehk kui rõhk vajab muutmist, siis tuleb esmaslt sellega tegeleda , siis "Air spring ramp" jne.

"Kollane" tähendab 1-2 klikki. Keerasin siis tagasilööki 2 klikki ja aeglast kompressiooni ka 2 klikki soovitud suunas, ning alustasin uut sessiooni. Samuti soovitab äpp ekrani all osas fokuseerida mingile teatud maastiku elemendile, mille kohta tal infot napib. Näiteks "Ride small bumps - rockgarden or roots" jne.

Uus kontroll käskis ikka tagasilööki aeglasemaks teha, aeglane kompressioon oli ok.

Tegin 2 klikki.

Siin tuleb mõista ka seda, et tagasilöögi kiirus ja rõhk on omavahel otseses seoses. Seega on oht, et ühte muutes tuleb hakata muutma ka ka teist.

Ja nii läkski. Uuel kontrollil avanes selline üleval olev pilt. Kui tagasilöögi kiirust ja kompressiooni muutes ei ole vaja uut kalibreerimist teha, siis rõhku muutes on see vajalik.

Mis seal ikka. Metsas, puu najal sai uus kalibreerimine tehtud. (NB toimetaja PARANDUS! Siin oli tegemist user erroriga. Kui rõhku muuta, tuleb peale muudatust lihstalt vajutada äpi esiekaraanil "Shock Traveli" ikoonile ja kinnitada uus rõhk. Kalibreerima ei pea!!) "Lisasin 90 psi asemel 95 psi. Keerasin tagasilööki 2 klikki veel aeglasemaks. Aeglast kompresiiooni sedakorda siis jäigemaks.

Uus sessioon.

Nüüd oli pilt palju parem. 4 klikki aeglast kompressiooni tagasi pehmema suunas ja siis sai asja korda.

Kõik see võttis aega 1h 30 min.


Mis muutus?

Esimene ots muutus stabiilsemaks ja rahulikumaks. Sõidukindlus paranes. 

Sain jagu paarist elemendist (näiteks negatiivse kaldega juurikad), millel enne olin ebakindel.

Samuti märkasin, et esiamort mille SAGi rõngast ma peale iga uue sessiooni algust alla vastu tihendit lükkasin oli käinud sisuliselt käigu põhjas.

See annab kinnitust, et kogu amordi võimekus on minu sõidustiili juures kasutatud.
Üks reegel ongi, et amort peab trenni/võistluse ajal vähemalt ühe korra põhjas käima, vastasel juhul on seadistus antud oludesse , sõitjale liiga jäik.

TAGUMINE AMORT

Siin olin ma kodus SAG'i määranud (~28 %) (150 psi rõhk) ja tagasilöögi enam vähem paika keeranud. Tagasilöögi seadistamiseks keera tagasilöök kõige kiirema peale istu ratta selga ja hüppa tagumikuga sadulale. Amort viskab sind üles tagasi ja jääb ülemises postisoonis mõned korrad õõtsuma. Keera tagasilööki nii kaua aeglasemaks, kuni jõuad punktini, kus amort tõukab sind üles ja siis vajud ühe korraga SAG'i peale alla tagasi. Samas ei tohi olla see liiga aeglane - üks klikk kiiremaks peaks veel amordi õõtsuma jätma.

Ühendasin Shockwizi, kalibreerisin, pumpasin sama rõhu sisse (150 psi), valisin sõidustiiliks "Balanced". Sõitsin taas vahelduvat maastikku ja peale mõningast müttamist ja tehnilistel segmentidel katsetamist sain sellise pildi:

Rõhk ok, aga tagasilöök liiga aeglane. Keerasin tagasilööki 2 klikki aeglasemaks. 

Testiga sain edasi minna Škoda MTB Kolmapäevaku Kakumäe etapil. Peale sõidu läbimist sain vastuseks järgmise info:

See kinnitab seda, et võistlusoludes toimivad need seaded väga hästi. 

Kuna rohkemat ma oma amordil peale rõhu ja tagasilöögi reguleerida ei oska, siis jäid need seaded nii. Ilmselt on tagaamort Shockwizi arvates natuke liiga jäik. Siin saab veel interpreteerida madalama rõhu ja aeglasema tagasilöögiga. Sellega ehk saab ka kompressioonid paika. Proovin seda kindlasti, kui aega saan.

KOKKUVÕTTEKS

Põlveotsas kodustes tingimustes sain ma amordid 90% ulatuses paika (samas on mul ka selleks ette näidata ligi 7 aastane FS kogemus ja mitu erinevat ratast jne). Lõpliku tuuningu tegi ära Shozkwiz. 

Ratas on stabiilsem ja kindlam ja juhitavam. Kui sul puudub kogemus amortide seadistamiseks või soovid kindlust tehtud valikutele et seda peenhäälestada, on Shockwiz hea valik.

Stay tuned. Ja soovi korral rendi Quarq Shockwiz SIIT!

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210