x 

SRAM 1x12-käigulised maastikuratta grupid. Mis neil vahet on, mida valida?

Kui mõni aeg tagasi tegime ülevaate SRAM 11-käigulistest maastikuratta gruppidest - loe seda artiklit siit, siis nüüd vaataks otsa 1x12 käigulistele gruppidele.
SRAM kasutab 1x12-käiguliste gruppide juures tunnussõna EAGLE. Kuidas siis kotkas lendab, vaatame lähemalt.

2018 aasta sügise seisuga on SRAM Eagle seerias 4 gruppi: NX, GX, X01 ja XX1.
Nad on üldandmetelt kõik sarnased - 1x12 ülekanne, 50 hambaga ülisuure ülekande suhtega kassetid, kvaliteetsed ja hästi läbimõeldud komponendid.
Suures laastus saab lüüa need grupid kaheks. Soodsamad ja tehnoloogiliselt vähem keerukad NX ja GX ja tippmaterjalidest ja parimaid tehnoloogiadi kasutavad X01 ja XX1.
Ja kaalu osas , mida rohkem maksad, seda kergema grupi saad. Seda teavad vist kõik :) Aga mis grupp siis ikka mulle see õige peaks olema?Alustame NX grupist.
See on odavaim 1x12 käiguline grupp. Selle grupi üks suurimaid erinevusi võrreldes teistega on see, et kassett on 11-50 (teised on 10-50) ja tavalisele SRAM/Shimano tirri südamikule. Ehk sa ei pea hankima endale keermestatud XD tirrisüdamikuga tagajooksu, vaid saad kasutada rohkem levinud hammasnuudiga südamikku. Miinus poolel on siin aga see, et väikseim ketiratas kassetil ei ole 10 vaid 11. Võib tunduda väike vahe, aga reaalselt on see päris suur. Rusikareegel on see, et ülekande arvutuse puhul on üks hammas taga võrdeline peaaegu kolme hambaga ees. Siit saad teha juba omad järeldused. Muus osas on see grupp nagu ka teised Eagle grupid, aga materjalid on veidi odavamad ja kogu see kompott ei tundu käe all nii kvaliteetne kui teised. Käpp on alumiiniumist. Lisaks on see grupp päris raske 2012 g (suurim kaal tuleb  peamiselt kassetist ja käpast). Aga toimib see grupp hästi, selles osas ei pea muretsema.

GX
Võrreldes NX-a on siin grupist alates kõik kassetid juba 10-50 hambaga ja XD südamikule. Muus oasas on see on ta sarnane oma väiksema vennaga. Grupi kaal on ka mõistlikum - 1809 g. Peamine võit kaalus tuleb siin kassetilt ja käpallt. Üldjoontes sarnaneb NX grupiga, on kergem ja veidi kvaliteetsem. 

X01
Nüüd tuleb suurem ja konkreestem samm kvaliteedi suunas. Käpp on süsinikust ja kaalub 214 g vähem kui NX ja 143 g vähem kui GX vastav detail. Süsinikust käpp on lisaks kergusele ka jäigem, samas on seda kallim toota ja sellest tulenevalt ka suurem hüpe kogu grupi hinnas. Kassett on toodetud juba X-Dome tehnoloogiat kasutades. See teeb selle kasseti oluliselt kergemaks , üksjagu täpsemaks ja mudas paremini toimivamaks, kuid samas ka  kallimaks. Käiguvahetaja osas on kasutatud juba titaani. Kogu grupp kaalub kokku 1551 g, mis on märgatavalt vähem kui NX. Samuti on alates sellest gtupist käiguvalitsa heebli asendit võimalik vastavalt oma soovile reguleerida. Ja eks blingi ja feimi on siin grupis ka rohkem :)

XX1
Siit hetkel paremaks minna ei saa. Mängu tuleb rohkem süsinikku, titaani. Grupp kaalub ainult 10 g vähem, kui X01. Käiguvahetus on siidine ja konkreetne. Siia on sisse pandud kõik, mida SRAMI inenserid hetkel suudavad pakkuda. Aga kui ostmiseks läheb, tuleks mõelda, kas see ligi 25 % kallim grupp võrreldes X01 grupiga on ikka päris mõistlik?

Lisaks hinnale on kõrgema otsa grupid käe ja jala all kvaliteetsemad. Kõik need Eagle grupid teevad seda, milleks nad on mõeldud ja teevad seda väga hästi. Samas sõites tunned, et kallimate gruppide puhul toimib kõik veidi kiiremini ja veidi konkreetsemalt ja annab üldise parema ja toimivama toote tunde. 
Veel üks tähelepanek. Kuna kassetil istub juba 12 käiku annab iga väike hälbimine tagakäikari trossi pinges kohe tunda ebatäpse käiguvahetuse näol. See süsteem on selles osas kapriisne. Seega tuleks tagakäiguvahetaka seadistus korralikult paika panna ja jälgida, et see nii oleks terve hooaja vältel. Hooaja lõpus oleks soovitav vahetada tross ja kõri. Käiguosa puhtuse hoidmise olulisust ei hakka siinkohas uuesti üle rõhutama.

Suurusjärgus maksavad need grupid umbes nii:
NX ~330 EUR
GX ~450 EUR
X01 ~1030 EUR
XX1 ~1260 EUR

Hea on ka see, et neid kõiki komponente saab ristkasutada, pannes kokku oma parima valiku.

Siin on toimetaja "mõistlik"  valik Eagle komponentidest:

Käpp: X01
Kassett: GX
Valits: XX1
Käiguvahetaja: X01
Kett: XX1 

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210