x 

Millised pedaalid sobivad millisele kingale?

Tihti küsitakse: "Kas sellele kingale saab panna selliseid pedaale?". Enamasti on vastus: "Saab". Aga pajatame siis lähemalt.

Pedaalid ja papud võib jagada kaheks. Maanteerattale (MNT) ja maastikurattale (MTB) mõeldud pedaalid ja kingad. Kinga talla alla kinnitatakse pedaali klots (Cleat), mis tarnitakse koos pedaalidega. Kui ostate kasutatud pedaalid, võib juhtuda, et neid klotse kaasas pole. Sellisel juhul tuleb need eraldi juurde osta. Erinevate tootjate pedaalide klotsid ei ole omavahel vahetatavad ning ristkasutatavad (v.a mõned üksikud erandid).Mis on erinevus MNT ja MTB kingal? Teemakohaselt on esimene erinevus klotsi kinnituses, aga see on pigem teistest erinevustest tingitud tagajärg, mitte põhjus. Põhiline vahe on talla mustris ja jäikuses. MNT kinga tald on sile ja jäik. See pole mõeldud jalutamiseks. Eks muidugi kõndida saab (nagu part), aga mugav see pole ja lisaks kulutab ning lõhub see ka pedaali klotsi. Mõistlikum on vältida MNT papudega pikemate vahemaade läbimist ja soovituslikult kasutada spetsiaalseid klotsi katteid. MTB papu talla all on muster ning klots jääb mustri sisse peitu, seega ei kuluta kõndimine oluliselt klotsi. Samuti hõlbustab muster  mäest üles ronimist, mida MTB sõitudel ikka ette tuleb. Väga pikki matku siiski nendega ette võtta ei maksaks ja igapäevaseks käimiseks need ei sobi. Pole jalale head. Selleks on olemas spetsiaalsed matkajalatsid või sandaalid, millel on ka klotsi kinnitamise võimalus.


(MNT kinga tald)


(MTB kinga tald)


(MNT king universaalsete kinnitusavadega)

Mis on erinevat MTB ja MNT pedaali klotsil? Kõige lihtsam on neid eristada kinnitusavade järgi. MTB klotsil on kaks ava ja MNT klotsi kolm ava. Lisan siia ka mõned pildid, et oleks 'puust ja punaseks' :).

         
(MTB klotsid - Look, Shimano, Time)

             
(MNT klotsid - Look, Mavic, Time)


(MNT -> MTB adapter)


Kas LOOK'i MTB pedaal sobib Shimano MTB kingale ja kas Shimano MTB pedaal sobib Mavicu MTB kingale? Võib öelda, et 99% on vastus: "Jah". Pedaali klotsi kinnitused on standartsed (v.a üksikud erandid, mis on suht haruldased). Ainus asi, mis võib segama hakata, on mõne MTB kinga liig kõrge muster, mis võib hakata takistama pedaali võlli või servi ning klots ei ulatu hästi pedaalini ning ei lukustu. Sellisel juhul võib tõsta klotsi natuke tallast kõrgemale (spets. seibide abil, mis on osadel pedaalidel ka komplektis kaasas) või tuleb natuke kinga talla mustrit mõnest kohast noaga kärpida.

Kas MNT kingale saab panna MTB pedaali klotsi? Saab ja ei saa ka. Kuna klotside kinnitusstandardid on erinevad (2 ava ja 3 ava), ei saa neid ristkasutada. Samas mõnedel MNT kingadel on talla all mõlema klotsi kinnitamise võimalus. Lisaks on saadaval ka adapter, millega saab kinnitada MTB klotsi MNT kingale. Vastupidist varianti (MNT klots MTB kingale) ma veel kohanud ei ole. Mõistlikum on siiski ristkasutamist vältida.

     
(MNT klotsi katted - Look, Shimano)


Lisan allapoole ka mõne reeglit kinnitava erandi. Esimene on Speedplay, mis kasutab nelja punkti kinnitusega klotsi. Standardavadele kinnitatakse klots adapteri abil. Teine on Mavic EZ Ride, mille kohta ma esialgu kommentaari anda ei oska. Sama kehtib ka kolmanda, Aerolite pedaali ja klotsi kohta. Antud artiklis pole selle kohta ka kommentaare vaja. Pedaal ise on juba vaatamisväärsus ning erinevad pedaalid (Clip ja Clipless) vajaks juba omaette jutukest.


(Speedplay)


(Mavic EZ Ride)


(Aerolite)

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210